iPhone’unuzu Hızlandırmak İçin Yapmanız Gerekenler


Zamanla yavaşlayan iPhone’unuz sizi çileden çıkaracak derecede yavaşlayıp donmalar yapabilir. Bunun sebebi ise dolan hafıza veya telefon ayarlarınızın yanlış olması olabilir.

İşte telefonunuzu eski hızlı günlerine döndürmenin yolları;

“iPhone’unuzu Hızlandırmak İçin Yapmanız Gerekenler”1. iPhone’u hard reboot yapmak.

Bu yöntem ile yazılımsal bazı sorunları ve uygulamarın yapmış olduğu yavaşlamaları çözebilirsiniz.

“Hard reboot” yapmak için Açma/Kapama tuşuna ve Home tuşuna aynı anda basarak telefonunuz yeniden başlayana kadar beklemeniz yeterlidir. Apple logosu göründüğünde tuşları bırakabilirsiniz. iPhone 7 ve 7 plus modellerinde bu işlem için bir de ses açma/kapama tuşunuda basmanız gerekiyor.

2. Telefonunuzun yazılımını son iOS versiyonu ile güncelleyin.

Yeni sistem güncellemeleri daima telefonunuzu daha iyi duruma getirmek için yayınlanır. Ve her yeni güncelleme ile hatalar, eksikler ve güvenlik iyileştirmeleri yapılmış olur. Yazılımınızı güncellemekten kesinlikle çekinmeyin.

Yazılımınızı güncellemek için önce Ayarlar menüsünü sonra Genel sekmesini ve ardından Yazılım güncellemeyi seçin.

Size telefonunuzun mevcut sürümünü ve eğer varsa yükseltebileceğiniz yeni bir versiyonu gösterir. Buradan güncelle diyerek yeni yazılımınız yükleyebilirsiniz.

İpucu: Bunu yaparken cihazı bir şarj aletine ve wifi ağına bağlı tutmak size kolaylık sağlayacaktır.

3. Hareketi Azalt modunu aktif hale getirin.

iPhone yeni modelleri ile birlikte göze hoş görünen bazı animasyonlu ekran geçişleri sunmaktadır. Tabi eski modeller bu özellikleri bize göstermek için biraz yavaş kalabiliyorlar Ama bunun çözümünü bize bu animasyonları kapatmamızı sağlayarak sunuyorlar.

Ayarlar menüsünden Genel sekmesini ve ardından Erişilebilirlik’ten Hareketi Azalt’ı seçerek bu özelliği açık konuma getiriyoruz.

4. Uygulama ön belleğini temizleyin.

iPhone’dan internete girdiğimizde veriler tarayıcının ön belleğinde saklı tutulur. Daha sonra bu sayfaları açtığımızda bize daha hızlı göstermek için tıpkı bilgisayarlardaki gibi tarayıcının ön belleğinde tutulur. Bu veriler zamanla dolar ve önemli bir yer kaplamaya başlar. Bunları temizlemek telefonuzu hızlandıracaktır.
Ayarlar menüsünden Safariye giriyoruz.  Burada Tarihçeyi ve Web sitesi verilerini sil diyerek temizliğimizi yapıyoruz.

5. Arka plandaki uygulamarın yenileme işlevlerini kapatın.

Telefonuzda bir uygulamayı kullanırken başka bir uygulama arka planda çalışarak veri kullanmaya devam edebilir. Bu durum da telefon hızını etkileyebilir. Bunu önlemek için;
Yine Ayarlar menüsüne gelin. Arka plan uygulama yenileme bölümünden ister bu özelliği tamamen kapatarak isterseniz de aşağıdaki uygulama menüsünden teker teker istediğiniz uygulamaya izin vererek bu yenileme işlemini kısıtlayabilirsiniz.

6. Konum servislerini ayarlayın.

Birçok uygulama sizin konumuzu kullanarak nerede olduğunuzu saptar ve size bazı veriler sunar. (Hava durumu, Swarm vb uygulamalar.)

Buda iPhone’nunuzun yavaşlamasına, donmasına; fazla internet kullanmasına yol açmaktadır. Bunları düzenlemek için;

Ayarlar menüsünden Gizlilik sekmesine girin. Konum Hizmetleri’nden konumunuzu kullanan uygulamaları görebilirsiniz. Bunlara belli ölçülerde izin verebilir veya sınırlayabilirsiniz. isterseniz sadece uygulama açıkken konumumu kullan diyerek daha sağlıklı bir çözüm salayabilirsiniz.

7. iPhone’unuzu yeniden yükleyin.

Bunca yaptığımız işlemden sonra telefonunuzda hala bir sıkıntı varsa yapmanız gereken belki de telefonunuzu sıfırlayarak yeniden yüklemek olacaktır.

Bu işlem çok önemlidir. Çünkü verileriniz kaybolabilir. Bu sebeple önce yedekleme yapmanız gerekmektedir.  İlk yapacağınız işlem iPhone’u bir bilgisayara bağlayıp iTunes programı üzerinden telefonunuzu yedeklemek olacaktır. Bilgisayarınız yoksa iCloud’la da yedekleme yapabilirsiniz. Bu internet bağlantınıza göre uzun süren bir işlem olabilir.
Gelelim telefonu yeniden yüklemeye;
Ayarlar menüsünden Genel sekmesini ve oradan da Sıfırla’yı seçerek tüm içerik ve ayarlarınızı silebilirsiniz.  Bu işlem sonucunda telefonunuz size önceden icloud ile aldığınızı yedeğinizi tekrar yüklemenizi tavsiye eder. Böylelikle verileriniz telefona geri yüklenecekti.

Eğer bu yeniden yükleme işlemini telefondan değil de bilgisayardan yapmak isterseniz iTunes ile önce yedekleme yapabilir ardından da restore veya geri yükle seçeneğinden birini seçebilirsiniz.
Umarız bu işlemler sonucunda iPhonenuzu hızlanır.  Sorunsuz bir telefon kullanımı dileriz.

Iphone 8 final tasarım karşınızda!

You may also like

LEAVE A COMMENT

Haftanın Videosu
SOSYAL AĞLAR

KATEGORİLER

E-bültene kayıt ol

Kayıt olduktan sonra size gelen maili onaylamayı unutmayın!