Moka Pot ile Kahve Demleme


Moka Pot ile kahve demleme özellikle  kahve tutkunlarının vazgeçemediği bir yöntemdir.

Öncelikle Moka pottan bahsetmek istiyorum. Moka Pot, Moka Exspress de denilen İtalyanların değişik bir kahve demleme cezvesidir.

Bu aletin ilginç bir çalışma prensibi vardır.  3 ayrı bölümden oluşur. En alt bölüm su haznesidir.  Ortada kahveyi koyduğumuz küçük bir kap vardır. Üst kısım ise demlik bölümüdür. 1 kap, 3 kap, 6 kap ve oldukça büyük olan 12 ve 24 kap gibi boyları vardır. Ama Türkiye’de 6 kaptan daha büyüğünü görmedim henüz.

Ev favori marka Bialetti’dir.  Ama başka markalarda da moka pota ulaşabilirsiniz. Bütçenize göre tercih size kalmıştır.

Gelelim kullanımına…Ocak üstünde kısık ateşte pişirmeye başladığımız moka potun alt haznesindeki su ısınarak yukarı doğru bir yükselme ile kahvenin içinden geçerek üstteki demlik bölümüne dolmaya başlar. Bu yaklaşık 3 -4 dakika sürer. Üst kapağını açıp süzülen kahveyi izlemek çok keyiflidir.

Normalde espresso yapılan bu aletle bir çok kahve türü elde edilebilir. Ben bir Americano’cu olduğum için sadece americano yapmak için kullanıyorum.

Kısaca Americano’dan bahsedeyim. İtalyanların bu acı kahvesini pek sevemeyen amerikan askerleri moka pot ile espresso yapıp üzerine sıcak su ekleyerek içimi biraz daha kolay olan Americano’yu keşfetmişler. İsmi de buradan geliyor.

“Yok ben sadece espresso içerim.” diyorsanız 80ml çift katmanlı bir cam bardak işinizi görür. Çift katmanlı bardak kahveyi uzun süre sıcak tutacaktır.

Americano için biraz daha büyük bardak seçin, mesela 125ml veya 250ml. Sıcak su miktarı önemli. Çok sıcak su kahveyi çok seyreltir ve aroması azalır. O yüzden tavsiye etmiyorum.

Moka pot ile her kahveyi demleyebilirsiniz ama her kahveden espresso olmaz. Kahve çeşitlerine başka bir yazıda bahsedeğim o yüzden kısaca moka potta nasıl bir kahve kullanılmalı ondan bahseyim. Dark diye tabir edilen fazla kavrulmuş kahveler espresso için uygundur. Tabi acıdır, sek olarak her babayiğit içemez, yok ben içerim diyorsanız o zaman dark espresso isimli kahveyi tercih edin.

Moka pot için kahvenizi 5 numara çektirebilirsiniz, en uygun kalınlık bu. Tabi yine zevk meselesi…

Yumuşak içim için orta kavrulmuş kahveler tercih edin. House Blend’in, medium olanı en çok tercih edilenidir.  Ama değişik aromalı orta kavrulmuşlarda vardır; Colombia, Kenya, Guatemala gibi.

Başka bir yazıda görüşmek üzere…

You may also like

LEAVE A COMMENT

Haftanın Videosu
SOSYAL AĞLAR

KATEGORİLER

E-bültene kayıt ol

Kayıt olduktan sonra size gelen maili onaylamayı unutmayın!